SSS

Tam burslu öğrencilere tanınan yurt imkanları nelerdir?

TED Üniversitesi tam burslu ve ÖSYM Kitapçığında belirtilen sıralamada olan öğrencilerine yurt odalarında ücretsiz barınma hakkı tanımaktadır.

Yurtlara hangi tarihte girebilirim?

Yurtlara giriş ve çıkış tarihleri her yıl akademik takvime göre Yurt İdaresi tarafından belirlenir ve www.tedu.edu.tr/yurtlar sayfasından duyurulur.

Yurtlara geç başvurduğum takdirde ücretin tamamını ödemek zorunda kalır mıyım?

Yurtlara kayıt yaptıran öğrencilerin yurtlara giriş tarihlerine göre ödeme kuralları;

  • Eğitim başladığı tarihten birinci ay sonuna kadar yurda girenler yarıyıl ücretinin tamamını,
  • İkinci ay sonuna kadar yurda girenler, yarıyıl ücretinin % 75'ini,
  • İkinci aydan sonra girenler, yarıyıl ücretinin % 50'sini öderler.

 

Yurtlara başvuru yaparken oda arkadaşımı seçebilir miyim?

Yurtlarımıza kayıt sırasında birlikte kalmak istediğiniz arkadaşınızın ismini belirttiğiniz takdirde, olanaklar dahilinde talebiniz karşılanacaktır.

Yurtta oda arkadaşımla anlaşamadığım takdirde oda değişikliği yapabilir miyim?

Her dönem bir defaya mahsus olmak üzere, oda değişikliği talebinizi Yurt Müdürlüğü'ne yazılı bir şekilde iletebilirsiniz. Oda değişikliği talepleriniz, imkanlar dahilinde karşılanmaya çalışılacaktır.

Yurt başvuruları sırasında hangi evraklar gerekli?

Yurda başvuran öğrencilerden istenilen belgeler;

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Öğrenci belgesi,
  • İkametgah,
  • Sağlık raporu,
  • 4 adet fotograf,
  • Adli sicil kaydı.

 

Yurtların giriş / çıkış saatleri var mı?

Yurtlara son giriş saati hafta içi ve Pazar günleri 24.00, Cuma ve Cumartesi günleri 01.00' dur. İsteyen öğrenciler Yurt Müdürlüğü'ne yazı ile başvurarak daha uzun süreli izin alabilirler.

Yurda gelirken yanımızda hangi eşyaları almamız gerekir?

Yurda gelirken yanınızda havlu, elbise askısı, oda ve banyo terliği gibi kişisel eşyalarınızı getirmeniz önerilir. Yastık, yorgan, nevresim gibi ihtiyaçlar Yurt İdaresi tarafından karşılanmakla beraber, kendi malzemelerinizi kullanmanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

Yurtlarda afiş, poster, duyuru, resim v.s.asabilir miyim?

Yurtlarda herhangi bir yere, Yurtlar Müdürlüğü'nün onayı alınmadan bir duyuru veya afiş asılmasına izin verilmemektedir.

Kurallara uymamanın yaptırımı nedir?

Yurt Kitapcığı'nda belirtilen kurallara uymayan öğrenciler hakkında, Yurt Müdürlüğü tarafından gerekli uyarı ve ceza işlemi yapılır.

Yurtlardan çıkarılırsam, sonraki dönemlerde yine girebilir miyim?

Yurtlardan çıkartılan veya Yurt Kuralları'na aykırı davranışları görülen öğrenciler Yurt Müdürlüğü'nün kararı ile bir daha yurtlara alınmayabilirler.

Yaz tatili dönemlerinde yurtlarda kalabilir miyim?

Yaz dönemi içinde yaz okulu öğrencileri ve Üniversite bünyesinde bazı özel çalışmalara katılacak öğrencilerimiz gerekli birimlerden aldıkları belge ile Yurt Müdürlüğü'nün kendilerine gösterdikleri odalarda kalabilirler.Bunların dışında, yaz aylarında yurtta kalmak isteyen öğrenciler yurt ücretini ayrıca yatırırlar. Yaz dönemi yurt ücretleri ayrıca belirlenir ve ilan edilir. 

Odada kullanmadığım kişisel eşyalarımı nerede tutabilirim?

Öğrenciler, fazla eşyalarını yurtlarda bulunan depo ve valiz odalarında; koli ya da valizle kapalı bir şekilde isim etiketiyle tutabilirler.

Annem, babam, kardeşim veya arkadaşım odamda kalabilir mi?

Yurtların müsaitlik durumuna göre, öğrencilerimizin misafirleri gecelik oda ücreti karşılığı yurtta kalabilirler.

Eşyalarımı taşımamda bana yardımcı olunabilir mi?

Yurt giriş ve çıkışları sırasında eşyalarınızın taşınması konusunda size yardımcı olabilecek personelimiz bulunmamaktadır. Her öğrenci kendi eşyasının taşınmasından sorumludur.

Oda temizliklerini kendimiz mi yapıyoruz?

Oda ve ortak alan temizlikleri düzenli aralıklarla  yapılmaktadır. Ancak; her öğrenci kendi yatağı, dolabı ve şahsi eşyalarının düzeninden sorumludur.

Yurttan ayrılırken odamda eşya bırakabilir miyim?

Dönem bitiminde yurttan ayrılırken, yeni dönemde aynı odada kalacak olsa bile, öğrencilerin odadaki tüm eşyaları toplayarak odayı boşaltması gerekir. Odada bırakılan ve kaybolan eşyalardan Yurt İdaresi sorumlu değildir.