Skip to main content

S.S.S

Tam Burslu programlara Ankara il merkezi dışından yerleştirilen öğrencilerden; yerleştirildiği programla ilgili dil puan türünde ilk 3.000, diğer puan türlerinde ilk 30.000 içine giren öğrencilerin tümü dört kişilik odalarda sabah ve akşam yemeği dahil olmak üzere ücretsiz yurt hakkına sahiptir. Tam burs ile kayıt yaptıran öğrenciler yurt imkanından yararlanmak istemezlerse, kendilerine bir ödeme yapılmaz; daha sonra talep edenlere imkanlar çerçevesinde yurt sağlanır. 

1. Tam burslu öğrencilere tanınan yurt imkânları nelerdir?

Diğer burs türleriyle üniversiteye yerleşen öğrencilere yurtlarda herhangi bir indirim uygulanmaz.

2. Üniversiteye % 25, % 50 veya % 75 burs kontenjanıyla yerleştiğimde yurtlarda konaklama ücretinde herhangi bir indirim uygulan

Yurtlara öğrencilerin yerleşme tarihi; TEDÜ’ ye yeni kayıt olan öğrenciler için, İngilizce Yeterlik Sınavı (EPE) sınavından 1 gün önce, ara sınıf öğrencileri için ders kayıtlarından 1 gün öncedir.Yurtlara giriş ve çıkış tarihleri her yıl akademik takvime göre Yurt İdaresi tarafından belirlenir ve www.tedu.edu.tr/yurtlar sayfasından duyurulur.Öğrenci, eğer yurda kabul tarihinden önce giriş yapmak istiyorsa, Yurt Yönetiminin kabulüne göre, erken geldiği ve yurtta kaldığı tarihler için yurt ödemesini kendisi, kaldığı odanın günlük ücreti üzerinden yapar.

3. Yurtlara hangi tarihte girebilirim?

Öğrenci ; dönem başında yurda kayıt olmadıysa ,hangi ayda ve ayın hangi gününde giriş yaptığına bakılmaksızın , yurda giriş yapılan , ayın tamamının ödemesi alınır. Kalan aylar , tüm yurt ücretinin akademik takvimindeki ay sayısına bölünmesiyle bulunur.Yurtta kalınacak ay sayısı ile çarpılır. (Yurt Ücreti / 9 gibi ) 

4. Yurtlara geç başvurduğum takdirde ücretin tamamını ödemek zorunda kalır mıyım?

Yurtlarımıza kayıt sırasında birlikte kalmak istediğiniz arkadaşınızın ismini belirttiğiniz takdirde, olanaklar dâhilinde talebiniz karşılanacaktır.

5. Yurtlara başvuru yaparken oda arkadaşımı seçebilir miyim?

Oda değişikliği talebinizi Yurt Müdürlüğü'ne yazılı bir şekilde iletebilirsiniz. Oda değişikliği talepleriniz, imkânlar dâhilinde karşılanmaya çalışılacaktır.

6. Yurtta oda arkadaşımla anlaşamadığım takdirde oda değişikliği yapabilir miyim?

Yurda başvuran öğrencilerden istenilen belgeler her sene yenilenmek zorundadır ve yurtlara girişte teslim edilmesi gerekmektedir. 

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Öğrenci belgesi,
  • COVID-19 belgesi ,
  • Sağlık raporu,
  • 2 adet fotoğraf,
  • Adli sicil kaydı.
7. Yurt başvuruları sırasında hangi evraklar gerekli?

Yurtlara son giriş saati hafta içi ve Pazar günleri 24.00, Cuma ve Cumartesi günleri 01.00' dir. Belirtilen saatler dışında yurtlara geç giriş yapılamaz.

8. Yurtların giriş / çıkış saatleri var mı?

Yastık (1 adet) ve yorgan (1 adet) yurt tarafından verilmekte , bunlar dışında tüm malzemeleri öğrencinin temin etmesi gerekmektedir.

9. Yurda gelirken yanımızda hangi eşyaları almamız gerekir?

Yurtlarda herhangi bir yere, Yurtlar Müdürlüğü'nün onayı alınmadan bir duyuru veya afiş asılmasına izin verilmemektedir.

10. Yurtlarda afiş, poster, duyuru, resim v.s.asabilir miyim?

Yurt Sözleşmesi ve Eki'n de belirtilen kurallara uymayan öğrenciler hakkında , Yurt Müdürlüğü tarafından gerekli uyarı ve ceza işlemi yapılır.

11. Kurallara uymamanın yaptırımı nedir?

Yurtlardan çıkartılan veya Yurt Kuralları'na aykırı davranışları görülen öğrenciler Yurt Müdürlüğü'nün kararı ile bir daha yurtlara alınmayabilirler.

12. Yurtlardan çıkarılırsam, sonraki dönemlerde yine girebilir miyim?

Yaz dönemi herhangi bir nedenle yurtta bulunacak bütün öğrencilerin ücretlendirmeleri ayrıca yapılır. 

13. Yaz tatili dönemlerinde yurtlarda kalabilir miyim?

Öğrenciler, fazla eşyalarını yurtlarda bulunan depo ve valiz odalarında; koli ya da valizle kapalı bir şekilde isim etiketiyle tutabilirler.

14. Odada kullanmadığım kişisel eşyalarımı nerede tutabilirim?

Yurtların uygunluk durumuna göre, öğrencilerimizin misafirleri gecelik oda ücreti karşılığı yurtta kalabilirler.

15. Annem, babam, kardeşim veya arkadaşım odamda kalabilir mi?

Yurt giriş ve çıkışları sırasında eşyalarınızın taşınması konusunda size yardımcı olabilecek personelimiz bulunmamaktadır. Her öğrenci kendi eşyasının taşınmasından sorumludur.

16. Eşyalarımı taşımamda bana yardımcı olunabilir mi?

Oda ve ortak alan temizlikleri düzenli aralıklarla  yapılmaktadır. Ancak; her öğrenci kendi yatağı, dolabı ve şahsi eşyalarının düzeninden sorumludur.

17. Oda temizliklerini kendimiz mi yapıyoruz?

Odalara ziyaretçi çıkmasına kesinle izin verilmemektedir.

18. Odama ziyaretçi çıkarabilir miyim?

Dönem bitiminde yurttan ayrılırken, yeni dönemde aynı odada kalacak olsa bile, öğrencilerin odayı tamamen boşaltması gerekir. Öğrenci ancak Yurt kaydını yenilemesi halinde valiz odasında eşya bırakabilir. Odada bırakılan ve kaybolan eşyalardan Yurt İdaresi sorumlu değildir.

19. Yurttan ayrılırken odamda eşya bırakabilir miyim?

Kişisel bakım için kullanılan (saç düzleştirici , maşa , saç kurutma makinesi ) dışında hiçbir elektrikli cihazın kullanımına (su ısıtıcısı , kahve makinesi , ocak , tost makinesi vb.)izin verilmemektedir. İdare uygun gördüğü takdirde öğrenci oda ve dolaplarını arama hakkına sahiptir.

20. Odamda elektrikli eşya kullanabilir miyim ?
  •  Yurt girişi yapıldığı sırada öğrenciye teslim edilen demirbaşların (anahtar,kart,masa lambası vb.) yurttan ayrılış sırasında eksiksiz iade edilmelidir. İade edilmediği takdirde demirbaş bedelleri öğrenciden tahsil edilecektir. 
  •  Yurt odaları içerisinde bulunan demirbaşların ortak alanlarda kullanmak için yerleri değiştirilemez.
  • Yurtlara öğrenciler kendi yurt kartlarıyla giriş çıkış yapmalıdır.
  • Öğrencilerin kendi odalarının kapılarını kilitli bulundurmaları gerekmektedir.
21. Yurda girdikten sonra sorumluluklarım nelerdir?

Tüm öğrencilerimizin kullanımına açık televizyon odamız bulunmaktadır.

22. Odalar da televizyon var mı ?

Odaların boşaltılması gerekmez ancak odalarda temizlik ve ilaçlama yapılabileceği için şahsi eşya bırakılmaması gerekmektedir.

23. Sömestr tatilinde odamı boşaltmam gerekiyor mu ?

Odalar da hayvan beslenmesine ve bulundurulmasına izin verilmemektedir.

24. Yurtta ve odam da hayvan besleyebilir miyim ?

Akademik takvimin bitmesi ile birlikte odaların boşaltılıp , demirbaşlar teslim edildikten sonra Yurt İdaresi odayı kontrol eder ve öğrenciden çıkış formu imzalaması istenir. Demirbaş teslimi yapmayan öğrenciden teslim edilmeyen demirbaşın ücreti tahsil edilmektedir.

25. Akademik takvim bitince yurttan çıkarken ne yapmam gerekiyor ?

Kart 24 saat içinde otomatik olarak iptal olması sebebiyle ücret karşılığında kartını yenilemesi gerekmektedir.

26. Yurt giriş kartımı kaybedersem ne olur ?

Ücret karşılığında yeni anahtarını idareden alması gerekmektedir. Temizlik sırasında açık olduğu tespit edilen odalar görevli tarafından kilitlenecektir. Kaybolan eşyalardan yurt idaresi sorumlu değildir.

27. Oda anahtarımı kaybedersem ne olur ?

Yurtlarımızda ortak kullanım alanlarında Jeton ile çalışan ücretli çamaşırhanemiz mevcuttur. Jeton alan öğrenci makine kullanım talimatlarına uyarak çamaşırlarını file ile yıkaması gerekmektedir. Makinelerde oluşacak hasarlardan öğrenci sorumludur.

28. Çamaşırlarımı nasıl yıkayabilirim ?

Oda içerinde bulunan demirbaşların yerleri değiştirilemez, ortak alanlarda kullanılamaz.

29. Oda düzenini değiştirebilir miyim ?